Jak nauczyć się zakładać szkła kontaktowe?

Jeśli zdecydujemy się na zakup soczewek kontaktowych, powinniśmy wiedzieć, że wizyta u optometryka może potrwać nieco dłużej, bowiem jego zadaniem jest nie tylko badanie wzroku i dobranie do danej wady odpowiednich soczewek, ale także nauka zakładania szkieł kontaktowych i ich pielęgnacja.

Na czym polega nauka zakładania szkieł kontaktowych u specjalisty? Znając wadę wzroku swojego pacjenta, można wybrać odpowiednie dla niego soczewki. Po wyborze soczewek, należy pokazać mu, w jaki sposób ich używać i jak prawidłowo o nie dbać (pielęgnacja szkieł kontaktowych jest bardzo ważna, ponieważ tylko w ten sposób można zapobiec niebezpiecznym dla oczu infekcjom). Warto też powiedzieć swojemu pacjentowi, jakie rodzaje szkieł są dostępne na rynku i uświadomić go, jakie są między nimi różnice, polecając konkretny typ.

Ile czasu trwa nauka zakładania szkieł kontaktowych? Nie można jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, ponieważ jest to sprawa bardzo indywidualna – u jednych osób trwa to tylko10 minut, natomiast u innych potrzebnych jest nawet kilka wizyt w salonie.

Jakie są zasady zakładania szkieł kontaktowych?

Po pierwsze – należy sprawdzić, czy szkła są odwrócone na właściwą stronę. W tym celu zwilżamy palec (koniecznie płynem, nigdy śliną), kładziemy na nim soczewkę, a następnie obserwujemy, czy jej brzegi są uniesione do góry w kształcie miseczki. Jeśli tak, można przejść do kolejnych czynności. Podciągamy dolną powiekę w dół, a górną unosimy w górę. Następnie spoglądamy w górę, a soczewkę kładziemy na dolnej części oka. Spuszczamy wzrok i patrzymy na boki, żeby soczewka mogła się sama ułożyć.

Mimo wszystko należy pamiętać, że pierwsze założenie szkieł kontaktowych powinno mieć miejsce pod okiem specjalisty, ponieważ tylko on jest w stanie skorygować nasze ewentualne błędy.